Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Страничка психолога



 
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
1. Загальні положення
11.Посадова інструкція розроблена відповідно до ст. 21, 55, 56 Закону України «Про освіту» на основі Положення про психологічну службу системи освіти України, вимог Етичного кодексу психолога та інших нормативних документів.
1.2.Призначення на посаду та звільнення з посади практичного психолога загальноосвітнього навчального закладу здійснює його керівник відповідно до ст. 26, п. 2 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.99 № 651-XIVзі змінами і доповненнями.
1.3.Практичний психолог має вищу освіту зі спеціальності «Пси­хологія», «Практична психологія».
1.4.Практичний психолог адміністративно підпорядковується безпосе­редньо директору навчального закладу, методично підпорядковуєтьсяметодисту райво, який відповідає за психологічну службу, та отримує рекомендації в обласному Центрі практичної психології та соціальної роботи..
У своїй діяльності практичний психолог керується Конститу­цією України, Декларацією прав людини, Конвенцією про права дитини, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», чинним законодавством України, Положенням про психологічну службу системи освіти України, наказами органів управління освітою всіх рівнів, правилами і нормами охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту, а також Ста­тутом, Правилами внутрішнього розпорядку загальноосвітнього навчального закладу.
2. Функції
 2.1. Консультативно-методичнадопомога всім учасникам навчально-виховного процесу з питань навчання та виховання дітей та підлітків.
    2.2.Просвітницько-пропагандистськаробота з підвищення психологічної культури в навчальному закладі та сім'ях.
     2.3.Превентивне виховання, метою якого є формування в учнів (вихованців) орієнтації на здоровий спосіб життя.
3. Посадові обов'язки
Практичний психолог загальноосвітнього навчального закладу:
   3.1.Бере участь в організації навчально-виховної роботи, спрямованої на забезпечення умов для особистого розвитку учнів (вихованців), збереження їхнього повноцінного психічного здоров'я.
   3.2.Проводить психолого-педагогічну діагностику готовності дітей до навчання в період їхнього переходу з однієї вікової групи до іншої.
    3.3.Розробляє та впроваджує розвивальні. корекційні програ­ми навчально-виховної діяльності з урахуванням індивідуальних, вікових, тендерних особливостей дітей та підлітків.
     3.4.Здійснює превентивне виховання, профілактику злочин­ності, адиктивної поведінки і шкідливих звичок серед підліт­ків.
     3.5.Бере участь у роботі комісій з питань соціально-правово­го захисту дітей, психолого-медико-педагогічних консультацій тощо.
    3.6.Формує психологічну культуру педагогів, учнів (ви­хованців), батьків, консультує з питань психології, її прак­тичного використання в організації навчально-виховного
процесу.
     3.7.Зберігає професійну таємницю, не розповсюджує відомос­тей, що отримані в процесі діагностичної і корекційної роботи, якщо це може завдати шкоди дитині чи її оточенню.
     3.8.Будує свою діяльність на засадах довіри в тісній взаємодії з усіма учасниками освітнього процесу.
3.9.Турбується про здоров'я і безпеку учнів (вихованців).
     3.10.Складає річний план роботи, узгоджений із методистом, який відповідає за психологічну службу району (міста, області) та затверджений керівником загальноосвітнього навчального
закладу.
     3.11.Здійснює планування, виходячи з нормативів часу на ос­новні види роботи практичного психолога з учнями ( вихован­цями) й дорослими.      
    3.12.Постійно підвищує свій професійний рівень, загальну культуру.
    3.13.Проходить періодичне медичне обстеження.
    3.14Дотримується норм і правил охорони праці, техніки без­пеки і протипожежного захисту.
 
4. Права
Практичний психолог має право на:
     4.1.Психологічний кабінет, навчальний кабінет та кімнату психоемоційного розвантаження, забезпеченими методичними матеріалами та іншим обладнанням.
     4.2.Самостійний вибір пріоритетних напрямків роботи, спів­відношення різних видів робіт з огляду на потреби загальноос­вітнього навчального закладу.
     4.3.Захист професійної честі та гідності.
     4.4.Ознайомлення зі скаргами та іншими документами, що міс­тять оцінку його роботи, надання щодо них пояснень;
     4.5.Захист своїх інтересів самостійно і/чи через представника, в тому числі адвоката, у випадку дисциплінарного чи службо­вого розслідування, пов'язаного з порушенням практичним психологом норм професійної етики;
     4.6.Конфіденційність дисциплінарного (службового) розслі­дування, за винятком випадків, передбачених законом;
     4.7.Підвищення кваліфікації не рідше одного разу на п'ять років на засадах вільного вибору змісту, програм, форм нав­чання, організацій та установ, акредитованих в установленому порядку на здійснення підвищення кваліфікації;
     4.8.Проходження атестації на відповідну кваліфікаційну ка­тегорію та педагогічне звання згідно з графіком, складеним безпосередньо в загальноосвітньому навчальному закладі.
5. Відповідальність
5.1.       За невиконання чи неналежне виконання без поважних причин Статуту чи Правил внутрішнього розпорядку загаль­ноосвітнього навчального закладу, інших локальних актів,
законних розпоряджень адміністрації, посадових обов'язків, встановлених цією інструкцією, практичний психолог несе дис­циплінарну відповідальність у порядку, визначеному трудовим законодавством.
5.2.       За застосування, в тому числі одноразове, методів ви­ховання, пов'язаних із фізичним і/чи психічним насиллям над учнем (вихованцем), скоєння іншого аморального вчинку практичний психолог може бути звільненим з посади, яку вінобіймає, відповідно до трудового законодавства і Закону України «Про освіту», тощо.
5.3. За завдані загальноосвітньому навчальному закладу чи учасникам освітнього процесу у зв'язку з виконанням (невиконанням) своїх посадових обов'язків збитки практич­ний психолог несе матеріальну відповідальність у порядку та межах, встановлених трудовим і/чи цивільним законо­давством.
6. Взаємовідносини (зв'язки за посадою)
Практичний психолог:
6.1.     Працює за графіком, складеним виходячи із 40 годинного робочого тижня. Із них 20 годин відводиться для роботи у за­гальноосвітньому навчальному закладі (індивідуальна і групова
психодіагностика, консультування педагогів, учнів (вихованців), батьків, корекційно-розвивальна робота тощо) і 20 годин — на підготовку до проведення психолого-педагогічних заходів (занять, тренінгів, ділових ігор), обробку результатів досліджень, оформлення висновків тощо. Графік роботи практичного психо­лога затверджується керівником загальноосвітнього навчального закладу.
6.2.     Підтримує зв'язки з педагогічним колективом, професій­но підпорядкований центру практичної психології і соціальної роботи (методисту, який відповідає за психологічну службу) району (міста, області).
     6.3.Самостійно планує свою роботу на навчальний рік та півріччя. Річний план розробляє в період складання загального річного плану ро­боти школи (травень — червень). План роботи погоджує методист, який відповідає за психологічну службу району, план затверджує директор навчального закладу не пізніше десяти днів до початку запланованого періоду.
     6.4.Отримує від директора школи інформацію нормативно-правового та організаційно-методичного характеру.
     6.5.Систематично обмінюється інформацією з питань, які входять до його компетенції, крім конфіденційної інформації стосовно клієнта з адміністрацією та працівниками школи.
 
ДОКУМЕНТАЦІЯ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА
1.Тексти адміністративних документів із психолого-педагогічної роботи. Закони і підзаконні акти з реалізації прав дитини, накази та листи обласного та районного відділів освіти.
2.     Посадова інструкція.  
3.     Перспективний план роботи, календарний план роботи на рік, місяць, тиждень.
4.     Циклограма або графік роботи на тиждень, місяць затверджений керівником установи.
5.     Графік індивідуальних консультацій на місяць для батьків та учнів школи.
6.     .Облік звернень батьків, учителів, учнів і розв’язання поставлених ними проблем.
7.     Статистичні звіти за семестр та за рік.
8.     Методичні рекомендації для батьків.
9.     Методичні рекомендації для класних керівників щодо вирішення проблем соціального життя дитини, розв’язання конфліктів у міжособистісних відносинах.
10.       Індивідуальні картки психолого-педагогічного діагностування на клас.
11.       Протоколи індивідуальних консультацій практичного психолога
12.       Журнал проведення корекційно відновлювальної та розвивальної роботи практичним психологом.
13.       Журнал щоденного обліку роботи практичного психолога.
14.       Журнал психологічного аналізу уроків (занять) практичним психологом (за запитом адміністрації)
 
 
ТАРИФНО-КВАЛІФІКАЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Практичний психолог
Посадові обов'язки. Бере участь в організації освітньо-виховного процесу з метою забезпечення всебічного особистісного розвитку дітей, підлітків, молоді, зміцнення і захисту їхнього психічного здоров'я. Виявляє причини, що утруднюють становлення особистості дитини. Шляхом психодіагностики, консультування, психопрофілактики, психолого-педагогічної корекції, надає допомогу вихованцям, учням, учителям, батькам у вирішенні питань навчання, виховання і розвитку дітей та підлітків. Проводить психолого-педагогічну діагностику їхньої готовності до навчання, допомагає у виборі загальноосвітнього навчального закладу, профілю навчання згідно з рівнем індивідуального розвитку. Планує, розробляє, впроваджує в практику розвиваючі, корекційні програми навчально-виховної діяльності з урахуванням стате­вих, вікових, інших особливостей дітей. Сприяє пошуку, відбору, розвитку обдарованих дітей, вибору молоддю про­фесії з урахуванням їхньої підготовки та здібностей. Виявляє і обстежує вихованців, учнів, які потребують соціально-психологічної корекції, надає їм психолого-педагогічну допомогу. Настановленням і особистим прикладом утверджує повагу до принципів загальнолюдської моралі, батьків, жінки, культурно-національних, духовних цінностей України, країни походження, дбайливе ставлення до навколишнього середовища тощо. Готує вихованців, учнів до життя в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами. Дотримується пе­дагогічної етики та етичного кодексу психолога, поважає гідність дитини, захищає її від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, пропагує здоровий спосіб життя. Здійснює первинну профілактику алкоголізму, наркоманії, ін­ших шкідливих звичок серед дітей, підлітків. Проводить психологічну експертизу і психолого-педагогічну корекцію асо­ціальної поведінки, психологічну реабілітацію неповнолітніх. Бере участь у роботі комісій з питань соціально-правового захисту дітей, психолого-медико-педагогічних консультаціях тощо. Сприяє формуванню психологічної культури вихова­нців, учнів, учителів, батьків. Консультує керівників, працівників навчальних закладів та освітніх установ з питань пси­хології організації та управління навчально-виховним процесом. Постійно підвищує свій професійний рівень, загальну культуру.
Повинен знати. Повинен мати знання в обсязі вищої освіти зі спеціальності «Психологія», «Практична психоло­гія». Має знати загальну, соціальну, педагогічну, вікову психологію, психологію особистості, загальну педагогіку, основи дефектології, сексології, профорієнтації і психології праці, психодіагностики, психопрофілактики, психотерапії, психогі­гієни, структуру системи освіти, психологію управління; форми, методи, засоби ефективного навчання і виховання, діаг­ностики і корекції психічного розвитку дитини: програмно-методичні матеріали і документи щодо обсягу, рівня освіти дітей, вимоги до нормативного забезпечення навчально-виховного процесу: індивідуальні характеристики вихованців, учнів, соціальні, культурні, психологічні інші умови їхнього навчання та виховання; основні напрямки і перспективи роз­витку освіти, психолого-педагогічної науки; Закон України «Про освіту». Декларацію прав людини. Конвенцію про права дитини, етичний кодекс психолога, інші законодавчі і нормативно-правові акти та Документи з питань навчання і вихо­вання дітей та молоді, державну мову відповідно до чинного законодавства про мови в Україні.
Повинен вміти ефективно застосовувати професійні знання в практичній діяльності: проводити психологічну ді­агностику, соціально-психологічні обстеження, індивідуальні та групові консультації з дітьми і дорослими, здійснювати індивідуальну і групову психокорекцію, розробляти. Реалізовувати програми профілактики відхилень у поведінці та роз­виткові, формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки, здійснювати соціально-психологічну і психолого-педагогічну експертизу, за результатами своєї діяльності готувати звіти, висновки і рекомендації для педаго­гів, батьків, вихованців, органів і установ освіти; здійснювати педагогічну (просвітницьку) роботу в галузі психології; розв'язувати конфлікти: самостійно підвищувати свій професійний рівень.
Повинен мати: ціннісні орієнтації, спрямовані на всебічний культурний, духовний розвиток людини як особис­тості та найвищої цінності суспільства, творчу психолого-педагогічну діяльність, розвинуті комунікативні здібності і на­вички, глибокі і системні професійні знання.
Кваліфікаційні вимоги до категорій.
Практичний психолог вищої категорії має вищу освіту зі спеціальності «Психологія», «Практична психоло­гія», проявляє високий рівень професіоналізму, ініціативи, творчості, дотримується етичного кодексу психолога, доско­нало володіє ефективними формами, методами психологічного забезпечення навчально-виховного процесу, досяг високої результативності, якості своєї праці, відзначається загальною культурою, моральними якостями, що служать прикладом для наслідування, має власні методичні розробки. Стаж педагогічної роботи не менше 8 років, у тому числі на посаді практичного психолога освітньої установи - не менше 5 років.
Практичний психолог І категорії має вищу освіту зі спеціальності «Психологія», «Практична психологія» ви­являє ґрунтовну професійну компетентність, дотримується етичного кодексу психолога, добре володіє ефективними фо­рмами, методами психологічного забезпечення педагогічного процесу, досяг значних результатів у психолого-педагогічній діяльності, відзначається загальною культурою, моральними якостями, що служать прикладом для насліду­вання. Стаж педагогічної роботи - не менше 5 років, у тому числі на посаді практичного психолога освітньої установи - не менше 3 років.
Практичний психолог IIкатегорії має вищу освіту зі спеціальності «Психологія», «Практична психологія», ви­являє достатній професіоналізм, дотримується етичного кодексу психолога, використовує сучасні форми, методи психо­логічного забезпечення навчання та виховання, розвитку дітей, вихованців, учнів, досяг вагомої результативності у психолого-педагогічній діяльності, відзначається загальною культурою, моральними якостями, що служать прикладом для наслідування. Стаж педагогічної роботи не менше 3 років, у тому числі на посаді практичного психолога освітньої уста­нови - не менше 1 року.
Практичний психолог має вищу освіту зі спеціальності «Психологія», «Практична психологія», професійно компетентний, дотримується етичного кодексу психолога, забезпечує нормативні рівні психологічної підтримки педаго­гічного процесу, задовольняє етичним та культурним вимогам до педагогічних працівників.
 
 
 
 
 
План роботи
 психолога
на
2011 – 2012 н.р.
 
 
 
 
 
 
        Директор школи ______ Лавриненко Л.М.
                                                                         Психолог ____________ Лебідь Н.Г
 Вересень:
 
п/п
                     Зміст роботи
Дата
 
І.
 
Психодіагностична робота.
 
 
 
   1.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     2.
 
 
     3.
 
 
 
Підготовча робота до проведення психолого – педагогічного консиліуму у 5-х класах:
А) Вивчення особливостей  адаптації у
 5 - х класів у школі ІІ ступеня;
Б) Вивчення рівня шкільної тривожності учнів (методика Філіпса);
В) діагностика агресивності та вивчення основних причин конфліктної поведінки учнів;
Г) Вивчення міжособистих стосунків в класному колективі;
Д) Вивчення готовності до навчання, діагностика шкільної мотивації.
 
Діагностування учнів, які знаходяться на психолого – педагогічному контролі (ППК) з метою визначення цінносних орієнтацій учнів.
Психодіагностичне дослідження з метою виявлення учнів схильних до аутоагресії (5 – 6 кл.)
 
 
Протягом місяця.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Перший – другий тиждень.
 
Третій – четвертий тиждень.
 
ІІ.
Психолого – профілактична та просвітницька робота з педагогами та батьками.